FAQ
![faq2](https://solarnepanelydoma.sk/wp-content/uploads/2023/04/faq2.png)
Pre koho sú určené fotovoltické elektrárne?
Domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Dokážu tak ušetriť energiu, financie i životné prostredie.
Je toto riešenie použiteľné aj pre firmy alebo inštitúcie?
Naše riešenia sú vhodné predovšetkým pre domácnosti. Pre firmy a inštitúcie máme individuálne ponuky na mieru. Kontaktujte nás.
Aká je vhodná veľkosť a orientácia strechy?
Minimálna veľkosť plochy strechy je 15 m2 pri šikmej streche a 24 m2 pri rovnej streche. Riešenie je teda vhodné aj pre rovnú strechu. Ideálna orientácia je juh, ale vyhovujúca orientácia je aj juhovýchod či juhozápad.
Výber riešenia
Základný výkon riešenia by mal byť dimenzovaný podľa ročnej spotreby elektrickej energie v domácnosti. Naši špecialisti vám radi pomôžu. Kontaktujte nás.
Proces realizácie
Objednávka a podpis zmluvy o dielo
Nechajte nám kontakt a my vám vyberieme riešenie, ktoré je pre vás vhodné. My vám obratom zatelefonujeme a doriešime všetky potrebné náležitosti.
Obhliadka
Zabezpečíme obhliadku miesta inštalácie.
Žiadosť na pripojenie
Podáme žiadosť o vydanie stanoviska k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Ten sa vyjadrí najneskôr do 14 dní.
Montáž
Následne vám fotovoltiku namontujeme. Montáž trvá štandardne 2 dni.
Pripojenie
Prevádzkovateľ distribučnej sústavy vymení elektromer a pripojí zariadenie do distribučnej sústavy. Proces výmeny elektromera trvá zvyčajne asi 6 až 8 týždňov.
Montáž fotovoltiky
V deň inštalácie k vám prídeme vo vopred dohodnutom čase. Obvykle náš montérsky tím tvoria dvaja až piati pracovníci (v závislosti od náročnosti inštalácie), ktorí si so sebou prinesú všetok potrebný materiál a náradie na inštaláciu.
Zrealizovať odbornú montáž fotovoltiky nemôže hocikto. My vlastníme potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti.
Strecha
Na strechu nainštalujeme nosnú konštrukciu, na ktorú pripevníme fotovoltické panely. Následne prepojíme panely na streche s meničom s použitím DC kabeláže.
Práce na streche môžu byť v závislosti od jej typu hlučnejšie, napríklad v prípade vŕtania alebo obrusovania škridlovej krytiny. Hravo si poradíme s akýmkoľvek typom strechy, či už je rovná alebo šikmá, ale aj s rôznymi druhmi strešnej krytiny (pálená alebo betónová škridla, plechová krytina).
V priebehu montáže fotovoltického systému môžu byť potrebné aj menšie stavebné úpravy, ktoré budú zadefinované počas obhliadky nehnuteľnosti a týkajú sa prepojenia fotovoltických panelov a striedača pomocou solárneho kábla, ako aj ďalších komponentov.
Interiér
Prepojíme jednotlivé časti a zapojíme systém do siete.
Po dokončení montážnych prác na streche sa presunieme do interiéru. V rámci interiérových prác môže dôjsť k vŕtaniu do steny alebo k drobným stavebným úpravám s vyššou prašnosťou. Nemusíte mať obavy, hluk nebude trvať dlho a prípadný neporiadok si po sebe vždy upraceme.
Na vopred určené miesto v interiéri (obvykle to býva technická miestnosť) vám namontujeme menič, poistkovú skrinku s ističmi, prípadne smartmeter alebo fyzickú batériu a všetky komponenty prepojíme do jedného celku.
Následne menič zapojíme do elektrickej siete vášho domu. Počas prác v elektrickom rozvádzači a pri zapájaní fotovoltického zariadenia do elektrickej siete vašu domácnosť na nevyhnutný čas odpojíme od elektrickej energie (spravidla to trvá maximálne pol hodiny).
Po ukončení montážnych prác uvedieme fotovoltické zariadenie do skúšobnej prevádzky. Zároveň vám poskytneme základnú inštruktáž o používaní zariadenia v zmysle priloženého manuálu a zariadenie vám odovzdáme na základe preberacieho protokolu.
Následne fotovoltické zariadenie vypneme alebo ho uvedieme do stand-by režimu kým nie je ukončený proces pripojenia malého zdroja do príslušnej distribučnej sústavy. Celý tento proces je ukončený výmenou elektromera so štvorkvadrantným meraním – výmenu zabezpečuje príslušný prevádzkovateľ distribučnej sústavy (na západnom Slovensku je to Západoslovenská distribučná, a.s.). Takýto elektromer zabezpečí meranie výroby aj spotreby elektrickej energie na odbernom mieste na všetkých troch fázach. Až potom sa môže fotovoltika uviesť do prevádzky. Proces výmeny elektromera trvá zvyčajne asi 6 týždňov, v odôvodnených prípadoch aj viac.
Záruka
Záruka na celé dielo je 24 mesiacov.
Navyše výrobca dáva predĺženú záruku na komponenty:
Panely: 10 rokov na materiál a technológiu
Panely: 25 rokov na výkon
Meniče Solax Energy: 10 rokov
Konštrukcia: 10 rokov
Smartmeter: 5 rokov (rozšírený monitoring)
Batériové systémy: 6000 cyklov
Fotovoltika vs. fotovoltaika
Fotovoltaický alebo fotovoltický?
V slovenskom jazyku sa často využívajú dve podoby prídavného mena, ktoré popisuje energiu vyrobenú zo slnka: fotovoltaický a fotovoltický. Iba jedno je však spisovne správne. My vieme, ktoré.
Ak by o spisovnosti slova rozhodovali tí, ktorí jazyk používajú, asi by nebolo čo riešiť. V prospech tvaru fotovoltaický, teda s „a“ v slove, hovorí totiž veľa faktov:
- Slovo fotovoltaický má v slovenčine vyhľadávači Google 126.000 odkazov, zatiaľ čo slovo fotovoltický iba 4.800; zjednodušene sa tak dá povedať, že medzi používateľmi jazyka ho “valcuje” v pomere 96 % ku 4 % (!);
- Anglický jazyk používa slovo photovoltaic, Česi ho prekladajú ako fotovoltaický, podobne ho používa mnoho iných jazykov, napríklad nemecký;
- Analogické anglické slovo archaic má v slovenčine spisovnú podobu archaický;
Logické riešenie v prospech prídavného mena fotovoltaický si zvolili aj tvorcovia nového zákona o odpadoch, ktorý zrejme prešiel jazykovou korektúrou. V § 32 odst. 26 spomína zákon fotovoltaické panely, rovnako tak v Prílohe č. 6.
Preto sa zdá byť jasné, že víťazstvo fotovoltaiky nad fotovoltikou v spisovnom jazyku nemožno nijako spochybniť.A predsa je všetko naopak. Rozhodol tak Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV.Tu je zdôvodnenie PhDr. Kataríny Kálmánovej za jazykovú poradňu ústavu pre Energie-portal.sk:
„Keďže prvý fotovoltický článok bol vyrobený v USA (1954), stretávame sa dnes v jazykovej praxi s dvoma pravopisnými podobami prídavného mena, a to s domácou podobou fotovoltický aj s adaptovanou podobou anglického výrazu photovoltaic prispôsobenou slovenskému pravopisu v tvare fotovoltaický.
V starších anglicko-slovenských technických prekladových slovníkoch sa anglické prídavné meno photovoltaic prekladalo ako fotoelektrický. Neskôr sa u nás začalo používať prídavné meno fotovoltický utvorené v slovenčine rovnakým spôsobom, ako je utvorené anglické pomenovanie photovoltaic v angličtine, a to z prvej časti gréckeho pôvodu foto- a z prídavného mena odvodeného od pomenovania jednotky elektrického napätia volt ktoré má v slovenčine podobu voltický.
Prídavné meno fotovoltický nájdete ako jediný tvar v slovenských slovníkoch cudzích slov, ako aj v Slovenskej všeobecnej encyklopédii EncyclopaediaBeliana (4. zv. z roku 2005). Anglickému podstatnému menu photovoltaics zodpovedá v slovenčine podstatné meno fotovoltika, ktoré je takisto utvorené podľa zásad tvorenia slov v slovenčine.
Preto odporúčame v slovenských textoch uprednostňovať tieto termíny v pravopisnej podobe fotovoltický a fotovoltika.“
![panel-na-stojane](https://solarnepanelydoma.sk/wp-content/uploads/2023/04/panel-na-stojane.jpg)