FOTOVOLTIKA
ZÁKLADNÉ TYPY FOTOVOLTICKÝCH ELEKTRÁRNÍ
Fotovoltika sa zaoberá procesom priamej premeny svetla na elektrickú energiu, kde proces premeny prebieha vo fotovoltickom článku.
Fotovoltika je v poslednom čase jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich odvetví, ktorého produkty sa stávajú bežnou súčasťou nášho života. Ohromný rast produkcie znížil ceny natoľko, že v mnohých prípadoch predstavuje fotovoltický systém lepšiu alternatívu, než je pripojenie k elektrickej sieti. Kombinácia rastúcich cien energie, znižovanie energetickej náročnosti spotrebičov a klesajúcich cien fotovoltických panelov možno už v blízkej budúcnosti zmení výrazne i oblasť „veľkej“ energetiky. 20. storočie bolo storočím atómovej energie a je pravdepodobné, že 21. storočie by sa mohlo stať storočím solárnej energie a fotovoltika v tomto bude nepochybne hrať kľúčovú úlohu.
ON - GRID
SYSTÉM PRIPOJENÝ K ELEKTRICKEJ SIETI
Najčastejšie používaný systém fotovoltických elektrární pre rodinné domy, kde je vaša domácnosť napojená na fotovoltickú elektráreň, ale súčasne aj na distribučnú sieť.
Hlavnou výhodou ON – GRID systému je, že vaša domácnosť je schopná čerpať elektrickú energiu z vlastnej elektrárne, ale aj zo siete. Keďže fotovoltická elektráreň nevyrába elektrickú energiu nepretržite, napríklad v noci alebo v zimných mesiacoch, keď je jej výkon nižší, v prípade nedostatku ste schopní čerpať zvyšok z distribučnej siete. V opačnom prípade, v letných mesiacoch, keď máte prebytok energie, tak nespotrebovanú elektrinu viete uložiť do virtuálnej batérie – poslať ju naspäť do siete. Takýmto spôsobom si v letných mesiacoch predvyrobíte elektrinu a následne ju môžete v zimných mesiacoch, resp. v noci využívať pre svoju spotrebu.
Zúčtovanie prebieha raz ročne. Pri využití energie z virtuálnej batérie platíte len distribučný poplatok, ktorý tvorí približne polovicu ceny elektriny. Napriek tomu však šetríte približne polovicu ceny elektriny v prípade využívaní prebytkov z virtuálnej batérie. Vaša výsledná úspora je tak kombináciou priamo spotrebovanej elektriny z vašej elektrárne a spotreby z virtuálnej batérie.
OFF - GRID
SYSTÉM BEZ PRIPOJENIA K DISTRIBUČNEJ SIETI
OFF – GRID je systém využívaný v prípadoch, kde nie je k dispozícii distribučná elektrická sieť ako sú chaty, samostatné domy, prípadne domácnosti, ktoré chcú byť sebestačné. Hlavným rozdielom je to, že oproti ostatným systémom potrebujete všetku vyrobenú elektrinu uložiť do akumulátorov. V prípade OFF – GRID systémov je podstatné veľmi dobre poznať spotrebu objektu a podľa toho navrhnúť celý systém
Výhody OFF – GRID systému sú hlavne sebestačnosť, nezávislosť od distribučnej siete, možnosť prevádzky v odľahlých územiach, maximálne využitie elektriny. Medzi nevýhody tohto systému môžeme zaradiť vstupnú investíciu, ktorá je podstatne vyššia oproti ON – GRID a HYBRIDNÉMU systému kvôli vysokým cenám batérií a obmedzenej životnosti batérií.
HYBRIDNÝ SYSTÉM
KOMBINÁCIA ON – GRID A OFF – GRID
HYBRIDNÝ SYSTÉM kombinuje výhody ON – GRID aj OFF – GRID systému. Hlavnou výhodou oproti on-grid systému je to, že v prípade výpadku distribučnej siete je systém schopný napájať domácnosť z vlastného akumulátora a zároveň efektívne spotrebúvať vyrobenú elektrinu, keďže systém prioritne ukladá prebytky do akumulátorov a až následne prebytky posiela do virtuálnej batérie. V prípade nedostatku energie v batériách využíva distribučnú sieť.
Výhodou hybridnej elektrárne je možnosť napíjania domácnosti aj pri výpadku siete a efektívna spotreba vďaka ukladaniu do batérií. Nevýhoda hybridnej elektrárne je vyššia obstarávacia cena kvôli vysokým cenám batérií, potrebe hybridného meniča a obmedzenej životnosti batérií.
![solax](https://solarnepanelydoma.sk/wp-content/uploads/2023/04/solax.gif)